понеделник, 21 мај 2018 | Вести денес: 92 ново

Погодете на која фотографија девојката е гола

Канадскиот уметник и фотограф Дилан Хем направил серија фотографии кои ги покажуваат промените на лицата на луѓето додека позират облечени и голи.

Хем избрал неколку волонтери кои прифатиле да се фотографираат без облека. Целата на неговиот проект „Голи лица“ („Naked faces”) е да ги покаже фацјалните експресии на луѓето во двете ситуации.

-Резултатите се запрепастувачки. Разликите во некои случаи се незабележливи, а некои субјекти навистина се промениле. И мажите и жените изгледаат посреќно, понервозно и будалесто, а сите емоции ни даваат увид во емотивната осстојба ба субјекот преку невербална комуникација – објаснува фотографот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top