сабота, 21 април 2018 | Вести денес: 46 ново

Зборувате сами со себе: Што открива тоа за вашата интелигенција

maz pred prozorec

Ако зборувате сами со себе, тоа не е знак на лудило, туку здрав разум, тврдат психолозите. Разговорот сам со себе е корисен и најпаметните луѓе редовно зборуваат со себе додека се сами. Тоа покажува дека сте самоуверени и дека сте свесни дека можете да сметате само на себе.

Еве како го објаснуваат тоа:

Наутро се будите и ви недостасува потребната мотивација за работа? На глас кажавте: Ајде, стани, време е за на работа!

Тоа не е ништо необично, особено ако сте соочени со ситуација која ве прави нервозни. Нормално, секогаш треба да проверите дали некој ве слуша од страна, затоа што многумина можат да помислат дека сте луди. Реалноста е дека поголем број од луѓето имаат внатрешен глас, кој ве води, ве фали или пак ви се руга. Овој глас останува во нашите глави, а понекогаш несвесно кога го слушате ја отварате устата и на глас изговарате се.

Зборувањето сам со себе е продуктивно и нема потреба за паника!

Предности на монолозите

Мозокот работи поефикасно – Во еден експеримент 20 доброволци требало да купат намирници од супермаркет, но еднаш во тишина, а еднаш додека одат да го повротваат списокот на глас. Во вториот случај запомниле повеќе намирници. Но, ова важи само за познати предмети, на пример, знаете дека бананата е жолта, па со повторувањето ја визуализирате и така полесно памтите, но ако се работи за нешто целосно непознато, повторувањето само може да ве збуни.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top