четврток, 21 јуни 2018 | Вести денес: 0 ново

Колку чини студирањето на најпознатите универзитети во светот

Студирањето во странство звучи како сон, но се претвора во кошмар кога ќе стане збор за школарините. Факултетите обично се скапи, а тоа особено се однесува на американските унверзитети. Затоапред да конкурирате, погледнете колку чини година студирање на престижните универзитети.

САД: Универзитет за технологија во Масачусетс (МИТ) – 46.704 долари

Univerzitet za tehnologiju u Masačusetsu

 САД: Универзитет „Харвард“ – 45.278 долари

Harvard

Англја: Универзитет „Кембриџ“ – 29.927 долари

Kembridž univerzitet

Англија: Универзитет „Оксфорд“ – 27.753 долари

Oksford univerzitet

Швајцарија: Федерален институт за технологија – 1.320 долари

Federalni institut za tehnologiju

Канада: Универзитет во Торонто – 31.000 долари

Univerzitet u Torontu

Шведска: Кралски институт за технологија – 23.000 долари

Kraljevski institut za tehnologiju u Švedskoj

Русија: „Ломоносов“ – 5.000 долари

Lomnosov fakultet u Moskvi

Франција: Сорбона – 280 долари

Sorbon univerzitet u Francuskoj

Австрија: Национален универзитет – 27.000 долари

Nacionalni univerzitet u Australiji

Германија: Универзитет „Лудвиг Максимилијан“ во Минхен – 124 долари

Ludvig Maksimilijan univerzitet u Minhenu

Чешка: Карлов универзитет – 3.200 долари

Čarls univerzitet u Češkoj

Италија: Универзитет во Болоња – 1.000 долари

Univerzitet u Bolonji

Шпанија: Универзитет во Барселона – 1.000 долари

Univerzitet u Barseloni

Данска: Универзитет во Копенхаген – 1.620 долари

Univerzitet u Kopenhagenu

Кина: Универитет „Чингуа“ – 4.695 долари

Tsinghua Univerzitet u Kini

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top