понеделник, 23 април 2018 | Вести денес: 11 ново

Бугарија ги затвора сите домови за деца без родители

deca dom 2 За две години ќе бидат затворени сите домови за деца без родители во Бугарија, во кои во моментов има околу 650 штитеници, соопшти бугарската министерка за труд и социјална политика Зорица Русинова.

Русинова потсети дека до крајот на 2015 година беа затворени сите институции специјализирани за згрижување на деца со пречки во развојот, а мината недела беше затворен и последниот дом за деца без родители во Софија.

Сите штитеници од домовите ќе бидат префрлени во заштитени живеалишта, во кои ќе бидат сместувани по најмногу 12 деца.

– Овие живеалишта обезбедуваат амбиент поблизок до семејниот и за децата секојдневно ќе се грижат тимови од социјални работници, психолози и лекари, потенцира Русинова.

deca domТаа додаде дека заштитените живеалишта ќе се наоѓаат во градовите и децата ќе бидат вклучени во секојдневни активности, со што ќе стекнуваат социјални навики.

– Институциите по моделот на касарни нудеа многу лоши животни услови и се наоѓаа надвор од населените места, што пречеше за интеграцијата на децата, истакна Русинова при денешната посета на едно од заштитените живеалишта.

Процесот на затворање на домовите за деца без родители во Бугарија започна во 2009 година. За затворање на домовите во периодот  2014-2020 година, се предвидени 650 милиони евра обезбедени од Европскиот социјален фонд и уште 100 милиони евра од бугарската оперативна програма „Региони во развој“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top