недела, 24 јуни 2018 | Вести денес: 11 ново

Шовинистичко кафе: Фотографијата од нејзините крвави стапала е само почеток на една хорор-приказна за тортура

Шминкерката Никола Гавинс ги фотографирала стапалата на својата другарка, а фотографијата што ја објавила на интернет предизивика вистинско цунами на социјалните мрежи.

Konobar

Се работи за стапалата на една келнерка, која ја поминала целата смена на високи потпетици. Додека нејзините колеги можат да одат на рамни чевли, повеќето нејзини колешки мораат да одат на високи потпетици, што е дополнително оптоварување покрај фактот дека стојат осум часа во денот.

Политиката на овој ресторан е женскиот персонал да носи високи потпетици, освен ако нема здравствено ограничување. На другарка ми толку ѝ искрвавеа стапалата, што ѝ отпадна нокт на ногата, а шефот на смена ја нападна кога облече рамни чевли, така што ѝ нареди да биде на високи потпетици до крајот на смената, пишува Никол на постот и ја наведува адресата и името на ресторанот.

На фотографијата која за една недела имаше повеќе од 11.000 споделувања се гледаат крвави стапала и салонки со високи потпетици.

Жените вработени во овој ресторан мораат самите да си ја купуваат униформата од 30 долари, а мажите кои работат таму можат да облечат што било самод а е црно, укажува Никол на сексистичкиот став на овој ресторан.

Со оглед на тоа што за ова брзо се расчуло, раководството на синџирот ресторани негира дека ти принудува вработените да ја поминат смената на високи потпетици.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top