сабота, 26 мај 2018 | Вести денес: 68 ново

Во Анкара уапсени двајца исламисти – планирале терористички напади за Нова година

Две лица денеска се приведени во Анкара под сомнение дека планирале терористички напади за време на новогодишната ноќ.

Suicide bomber in Istanbul

Според информации на весникот „Милиет“ приведените се членови на Исламска држава и се турски жители.

Лицата се приведени во Анкара во акција на Одделот за борба со тероризам и разузнавањето, извршена изутрината по локално време.

Уапсените планирале терористички напади на новогодишната ноќ во реонот на Казалај во центарот на Анкара.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top