недела, 18 ноември 2018 | Вести денес: 45 ново

Продолжува прскањето против аерозагадувањето во Скопје

DFAAC2805C6C8240B0D556DEF03A1BC3

Град Скопје синоќа во два навратa, од 21 до 22 часот и од 5 до 6 часот повторно ги третираше со калциум магнезиум ацетат булеварот „Свети Климент Охридски“ и улиците „Свети Кирил и Методиј“ и „Јордан Мијалков“, како една од мерките за намалување на загадувањето на амбиентниот воздух.

Според најавите од Градот, третирањето на градските сообраќајници со калциум магнезиум ацетат ќе продолжи, а наскоро ќе се прошири и на други локации.

Градските власти потсетуваат дека брзината на сообраќајниците каде се аплицира средството Калциум магнезиум ацетат е ограничена на 40 километри на час, заради можна појава на лизгавост на коловозот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top