понеделник, 25 јуни 2018 | Вести денес: 44 ново

Премиера на филмот „Звуците на Ариранг“ посветен на корејскиот поет Ко Ун

Документарниот филм „Звуците на Ариранг“ посветен на корејскиот поет Ко Ун, добитник на наградата „Златен венец“ во 2014 година, премиерно ќе биде прикажан во Кинотека на Македонија.

Филмот е во режија на Диме Ратајкоски, а во продукција на Македонската радиотелевизија.

Станува збор за филмски портрет на една ретка творечка личност чие творештво заради уметничките и естетските вредности одамна е валоризирано меѓу најзначајните во светската поезија од втората половина на XX-тиот и почетокот на XXI-от век.

Премрежјата, поделбите и страдањата низ кои минува корејскиот народ, наоѓаат одраз во неговиот творечки пат.

Премиерата на филмот е вечерва, 17-ти јуни, во 20 часот во Кинотека на Македонија.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top