вторник, 25 септември 2018 | Вести денес: 109 ново

Струшкиот градоначалник преку билборди порача: Зборувајте Албански!

vest

фото: Вест (Д.Перковски)

Градоначалникот на Струга, Зијадин Села, годинава со билборди ги пречека поетите од целиот свет, кои учествуваат на СВП, со пораки напишани на англиски јазик, а во одбрана на албанскиот. “Зачувувајте го мирот и почитувајте нe”. “Говорете албански”, “Кажете здраво”, “Поезијата е универзален јазик, не конзервативно локално лудило”.

Повеќе на Вест.мк

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top