вторник, 13 ноември 2018 | Вести денес: 1 ново

Светна новиот крст во Аеродром (ФОТО)

Вчеравечер, неколку часа пред Велигден, светна новиот крст во скопската населба Аеродром. Висок 51, а широк 4 метри, крстот кој тежи 88 тона, според претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров, тој е трет по висина крст во светот, по Милениумскиот крст на Водно, кој е втор по ви­си­на, но прв во светот изграден на највисока надморска висина.

Фото: Прес 24

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top